Hopp til innholdet

Getsemane

Området er et av Jerusalems mest besøkte valfartssteder. Her er det i dag tre kjente kirker: Alle nasjoners kirke, oppført 1919 ibysantisk stil over ruinene av to eldre kirker, hvorav den eldste er fra 400-tallet; Marias gravkirke i romansk stil, som ble bygd av korsfarerne på 1100-tallet; samt Maria Magdalenakirken reist i 1888 på initiativ av tsar Alexander III i en stil som er typisk for russisk arkitektur fra 1600-tallet.

Jesus valgte Getsemane

Det var i denne hagen Jesus var i bønn da han ble tatt til fange! Getsemane er et sentralt sted i forhold til Jerusalem. Jesus kunne gått til Betania, som ville vært 40 minutter å gå til. Her ville Jesus vært trygg. Det var heller ikke lange veistykke over Oljeberget mot øst. Jesus flykter ikke, men han er rolig i Getsemane og kjemper sin kamp der. Da Judas kommer og forråder Jesus med et kyss, og soldater med sverd og stokker, – kan det se ut som at Jesus er passiv i aldres vold. Men det er Jesus selv som har kontroll på det som skjer.

Under et besøk i Getsemanehagen i Jerusalem i 1866 skrev Edward Payson Hammond sangen: «Hin time i Getsemane.» Mange har gjort den til sin bønn:

Men skulle engang blive kold 
min kjærlighet til deg, 
da minn meg om Getsemane 
og om din sved for meg!